چگونه از آتش‌سوزی در منزل پیشگیری کنیم؟

چگونه از آتش‌سوزی در منزل پیشگیری کنیم؟

چگونه از آتش‌سوزی در منزل پیشگیری کنیم؟


هرساله آتش سوزی به افراد زیادی خسارت های جانی و مالی وارد می کند، اما نتایج بررسی ها حاکی از این است که بیشتر آتش سوزی ها قابل پیشگیری هستند. آتش سوزی در منزل به دلیل اینکه در فضای بسته صورت می گیرد از سایر آتش سوزی ها کشنده تر است. گرما و دود حاصل از آتش سوزی می تواند از شعله های آن نیز خطرناک تر باشد. آتش سوزی گاز های سمی تولید می کند که ورود آن هابه ریه انسان باعث احتلال حواس و یا خواب آلودگی می شود. همچنین نفس کشیدن در هوای بسیار گرم باعث آسیب به ریه و سوختن آن می شود.

پیشگیری از آتش سوزی در منزل

معمولا آتش‌سوزی هنگامی رخ می‌دهد که کسی انتظار را ندارد، بنابراین دانش و اطلاعات مربوط به آتش و شناخت راه‌های پیشگیری و کنترل آن، از ضروریات زندگی سالم محسوب می‌شود. همچنین با رعایت موارد زیر می‌توان تا حدود زیادی از آتش‌سوزی جلوگیری کرد.

با نصب آژیر شناسایی دود یا آشکارساز دود در محل سکونت یا محل کار می توان احتمال خسارت های جانی حاصل از آتش سوزی را به نصف کاهش داد. در هر طبقه از ساختمان باید یک آشکارساز نصب شود. بهتر است که آشکارساز ها را خارج از اتاق خواب روی سقف یا نزدیک آن، در بالای راه پله ها یا در مجاورت آشپزخانه (نه داخل آن) نصب کنید.

منابع گرما (مانند بخاری) باید حاقل یک متر با مواد قابل اشتعال فاصله داشته باشند.

پیشگیری از آتش سوزی

پیشگیری از آتش سوزی

علت های اصلی آتش سوزی در منزل

گاهی اشتباهات کوچک عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارند. استفاده نادرست و یا سهل انگاری در استفاده از وسایل گاز سوز، رها کردن ماهی تابه روی اجاق گاز، قرار دادن مواد اشتعال پذیر کنار منابع گرما، ایرادات الکتریکی و موارد دیگر می تواند موجب آتش سوزی های خانگی شود.

در اینجا پنج علت رایج آتش سوزی در خانه را بررسی می کنیم:

‎پخت و پز

رها کردن ماهی تابه حاوی روغن یا قابلمه غذا روی شعله گاز بسیار خطرناک است و ممکن است موجب آتش سوزی شود، مخصوصا اگر شعله گاز نزدیک مواد اشتعال زا باشد.

راه حل: ‏‎ ‎

هیچ گاه ماهی تابه حاوی روغن یا قابلمه غذا را روی شعله گاز رها نکنید و در هنگام پختن غذا خانه را ترک نکنید. همچنین از فاصله داشتن اجاق گاز با مواد اشتعال زا، پرده و کابینت اطمینان حاصل کنید‎.

وسایل اشتعال پذیر باید حداقل یک متر دورتر از اجاق گاز باشند و از قرار دادن آن ها در کابینت بالایی اجتناب کنید. سعی کنید اجاق گاز را در نقطه ای از آشپزخانه قرار دهید که بیشترین فاصله را با پرده داشته باشد. حتما پیش از ترک کردن آشپز خانه شعله گاز را خاموش کنید.

آتش سوزی در هنگام پخت و پز

آتش سوزی در هنگام پخت و پز

سیگار‎

بیشترین آمار مرگ و میر در اثر آتش‌سوزی‌های خانگی، به دلیل رها کردن سیگار های نیم سوخته توسط یکی از اعضای خواب‌آلود ‏خانواده در خانه رخ می دهد‎.

راه حل:

‎بهترین راه حل این است که در خانه سیگار نکشید یا حداقل هنگام خواب آلودگی و زمانی که در تختخواب دراز کشیده اید، این کار را نکنید. ‏از یک زیر سیگاری بزرگ شیشه‌ای یا چینی استفاده کنید‎. خاکستر و ته مانده سیگار را حتما خیس کنید و آن‌ها را وقتی ‏که داغ هستند درون سطل زباله نریزید.

ایرادات الکتریکی

استفاده از سیم هایی که روکش آن ها از بین رفته و تماس آن ها با وسایل اشتعال پذیر منزل (مانند فرش) یکی دیگر از عوامل آتش سوزی در منازل است.

راه حل:

هیچ گاه از وسایل برقی استفاده نکنید مگر آنکه از سلامت سیم های آن اطمینان حاصل کنید اگر روکش سیم وسیله برقی ساییده شده، آن را نزد یک تعمیر کار حرفه ای ببرید تا آن را تعمیر کند. وقتی از منزلتان خارج می شوید سیم لوازم برقی (اتو، بخاری برقی و حتی لوازم صوتی و تصویری) را از پریز جدا کنید. اگر هنگام اتو کردن لباس‌ها کاری ‏برایتان پیش آمد، حتما قبل از انجام آن کار، سیم اتو را از پریز خارج کنید. برای لامپ سرویس بهداشتی و حمام از حباب‌های ‏مخصوص لامپ استفاده کنید تا از ورود آب و اتصالی جلوگیری شود‎.

جلوگیری از آتش گرفتن وسایل الکتریکی

جلوگیری از آتش گرفتن وسایل الکتریکی

تجهیزات گرمایشی

‎ ‎گرم شدن لوازم چوبی، پلاستیکی یا پارچه‌ای در نزدیکی بخاری‌های برقی، گازی یا شومینه موجب آتش گرفتن آن‌ها می شود. ‎

راه حل:‎ ‎

تجهیزات گرمایشی را حداقل یک متر دورتر از لوازم منزل قرار دهید. بهتر است هنگام خواب، گرم ‏کننده‌های برقی را خاموش کنید. لباس‌های خیس را روی بخاری قرار ندهید. ‏وسایل اشتعال‌ پذیر را حداقل یک متر و نیم دورتر از وسایل گرمایشی بگذارید. از خوابیدن در کنار وسایل گرمایشی نیز خودداری کنید، برخی آتش‌سوزی‌ها در اثر داغ شدن و سوختن پتو در تماس با وسایل گرمایشی ‏رخ می‌دهند.

شمع

در صورت استفاده نادرست از شمع، سهل انگاری در روشن کردن آن و عدم مراقبت هنگام سوختن شمع ممکن است موجب آتش سوزی در منزل شود.

راه حل:

قبل اینکه شمع را روشن کنید، باید طول فتیله را به اندازه حدودا یک چهارم اینچ یا ۶ میلیمتر برسانید. فیتیله بلند یا کج باعث شعله ور شدن می شود.

همیشه از جا شمعی هایی استفاده کنید که مخصوص شمع طراحی باشند. این جا شمعی ها باید در مقابل حرارت، پایدار و مقاوم باشند. همچنین این جا شمعی ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا واکس ذوب شده از آن ها بیرون نریزد. شمعها را در اتاق و فضایی روشن کنید که دارای تهویه مناسب باشد. جاشمعی را در سطوح ثابت و مقاوم به حرارت قرار دهید.

هیچگاه نباید شمع روشن را جابجا کنید، خصوصا شمع های ستونی یا خود ایستا که حاوی واکس مذاب می باشند.

اگر شعله بیش از حد بلند شد و یا متناوبا شروع به سوسو زدن کرد، باید شمع را خاموش کنید. پس از خنک شدن شمع اقدام به اصلاح فتیله نمایید و سپس شمع را روشن کنید.

شمع روشن باید همواره در مقابل دیدتان باشد. حتما قبل از اینکه اتاق را ترک کنید باید شمع ها را خاموش کنید.

جلوگیری از آتش سوزی به وسیله شمع

جلوگیری از آتش سوزی به وسیله شمع

اشتراک گذاری:

آموزش ها

آتش سوزیآتش سوزی در خانهآتش سوزی در منزلپیشگیری از آتش سوزیپیشگیری از آتش سوزی در منزلچگونه از آتش‌سوزی در منزل پیشگیری کنیم؟علت های اصلی آتش سوزی در خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *