مقالات ایمنی

تجهیزات ایمنی در کوهنوردی

روز جهانی آتش نشانی
2.9/5 - (7 امتیاز)

برای داشتن تجهیزات ایمنی کوهنوردی، فرقی نمیکند حرفه ای باشید یا آماتور، برای تامین ایمنی، به این تجهیزات فنی نیاز داریم.

شرط لازم برای کوهنوردی آمادگی بدن است. برای این ورزش، در کوه نمیتوانید آماده شوید بلکه باید آماده به کوه قدم بگذارید. همراه با تکمیل تجهیزات، و علم بر شرایط تکنیکالِ نجات در کوه، باید از لحاظ روحی روانی و جسمی نیز آمادگی کافی را داشته باشیم.

در این مقاله قصد داریم برای آگاهی از انتخاب این وسایل و توضیح راجع به کاربرد آن، اطلاعات کافی برای شروع این ورزش را در اختیار شما بگذاریم…

نکات ایمنی مهم در کوهنوردی

پیش از سفر باید از مسیری که خواهید پیمود مطمئن باشید، تجهیزات ایمنی در کوهنوردی را محیا کنید، توان مصرفی و مقدار خوراکی و جیره اصلی را مد نظر بگیرید و از تغییر ژئوفیزیکی هوای کوه آگاه باشید و زمان بندی دقیق رفت و برگشتتان را به نزدیکانتان اطلاع دهید.

با افراد با تجربه صعود کنید. به تنهایی کوه نروید، بودن اکیپ یا نفر دوم میتواند جان ما را نجات دهد، صعود با افراد با تجربه، به دلیل شناخت آنان و تکرار مسیر های مختلف، باعث میشود در شرایط خاص و حساس، قوه ی تصمیم گیری مناسبی داشته باشند.

 

وسایل ضروری کوهنودی

لوازم کوهنوردی

لوازم کوهنوردی

دستکش، کوله پشتی، چادر، کیسه خواب، چکمه مخصوص کوهنوردی

قطب نما، ارتفاع سنج، GPS، نقشه

کرم ضد آفتاب، لباس اضافی، عینک آفتابی

چراغ قوه، فندک، سوت

خوراکی، وسایل بهداشتی، آب

باتوم کوهنودی: برای ناهمواری مسیر یا مکان های پر شیب، به شدت کاربردی است، وسیله ارزشمندی در مواقع پیچ خوردگی پا یا درد عضلانی و گرفتگی است.

 

کفش کوهنوردی

کفش مورد نیاز کوهنوردی، اصلی ترین و مهم ترین ابزار برای این ورزش است، عاج مناسب و راحتی کفش در عین حال مقاوم بودن آن، شرط انتخاب کفش کوهنوردی است.

 

لباس کوهنوردی

درکل به سه لایه لباس نیاز هست، بسته به کاربرد لباس ها، جنس آن ها بسیار مهم است.

دسته اول

لباس هایی که در تماس با بدن شما هستند، باید جنسی نرم داشته باشد تا لایه ی بعدی پوست شما را اذیت نکند.

دسته دوم

پوششی که شما را گرم نگه میدارد، از جنس پشم مصنوعی، پلار یا پشم یا بسته به شرایط هوا کرمکن های سبک.

دسته سوم

این لایه شما را هنگام باران یا باد محافظت میکند،گتر، بادگیر، پانچو و کاپشن از جنس کورتکس مناسب است.

 

کوله پشتی

کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی

مهم ترین همراه شخصی شما کوله شماست، آنچه در آن می گذارید میکنید باعث آرامش خاطر شما میشود که با خیال آسوده گردش کنید.

کوله ی مناسب باید چه ویژگی داشته باشد؟ یک کوله پشتی مناسب، حتما ضد آب است. معمولا توان و انرژی یک کوهنورد بیشتر از شرایط معمولی صرف میشود، دراین حال هر اضافه باری برای ورزشکار میتواند مهم باشد. پس کوله ای با حجم و وزن مناسب میتواند در اولویت انتخاب باشد.

برای انتخاب حجم کوله، مدت زمان ماندن در کوه ملاک مهمی است، مثلا کوله ای 50 لیتری که برای سفر یک روزه، بدون شبخوابی در نظر گرفته میشود، با کوله ای که برای 3 روز برنامه ریزی میشود متفاوت است.

 

ابزار فنی در کوهنوردی

در مناطقی از کوه، صعود با تکنیک خاص و با ابزار فنی انجام میگیرد، این وسایل نقش ایمنی و تسهیل صعود را بر عهده دارد،

این وسایل شامل:

طناب، صندلی صعود، کیسه پودر، هشت فرود، کارابین، کلاه، طناب انفرادی، دیس چینی، چکش، نوار تسمه، رول و مته رول، کرول، گری گری، شانت، فی فی هوگ، قرقره، ری ورسو و غیره…

در ادامه به برسی برخی از این تجهیزات میپردازیم.

طناب کوهنوردی

این وسیله نقش ایمنی را برای ورزشکار دارد، با توجه به قطر و اندازه، طناب ها با هم متفاوت اند که به دو دسته ی کششی و غیر کششی تقسیم میشوند. طناب کششی اضافه وزن را تحمل میکند و طناب غیر کششی مقاومت بالایی دارد.

صندلی صعود

این صندلی برای ورزشکاری که در حال صعود از کوه است و در راه به استراحت نیاز دارد، میتواند برای رفع خستگی و توقف مورد استفاده قرار بگیرد.

کیسه پودر

کوهنوردان هنگام صعود این کیسه را به کمر خود متصل میکنند، این کیسه حاوی پودر خاصی است که برای جلوگیری از لغزش گیره های نگهدارنده ی لوازم فنی به آن ها مالیده میشود، تا به منظور اصطکاک از لغزش کوهنورد پیشگیری کند.

هشت فرود

هشت فرود

هشت فرود

کارایی این ابزار، به طوری است که از سقوط احتمالی پیشگیری میکند، این ابزار 8 مانند، به طناب و هارنس مخصوص کوهنوردی متصل میشود، به این صورت که اگر وزن و فشار وارد شده به طناب افزایش پیدا کند، اصطکاک طناب روی این وسیله باعث کم کردن سرعت میشود.

کارابین

کاربرد این وسیله برای صعود مورد استفاده است، کارابین به شکل پیچ دار و ساده طراحی شده است. از این وسیله برای حمل وسایل  سبک وزن استفاده می شود.

کلاه

کلاه ایمنی کوهنوردی باید از سر فرد در برابر ریزش سنگ، یخ و ضربه محافظت کند.

طناب انفرادی کوهنوردی

برخی از ورزشکاران حرفه ای به جای استفاده از صندلی صعود، از این طناب برای تهیه صندلی استفاده میکنند، در این صورت دیگر نیازی به حمل باراضافه نیست.

نوار تسمه

نوار تسمه به صورت دو لایه و تک لایه با ضخامت و جنس متفاوت، تولید میشود که با توجه به این، میزان مقاومت آن ها مختلف است.

رول و مته رول

برای وصل کردن تجهیزات کوهنوردی یا پایین آمدن از کوه از میخ استفاده میشود، اما گاهی بعضی نقاط برای میخ زدن مناسب نیست در این صورت از رول ومته رول استفاده میشود.

 

حرکات صخره نوردی باید با دقت کامل، آموزش داده شود، آموزش نامناسب یا آموزش ندیدن باعث آسیب های جبران ناپذیر به بدن شما میشود. برای بهبود بخشیدن به استقامت بدنتان، بهتر است با انجام ورزش هایی مثل: دو میدانی و دوچرخه سواری بدن خود را آماده کنید

 

کلام آخر

در محیطی مانند کوه ممکن است با انواع حوادث رو برو شویم، در نتیجه باید تجهیزات ایمنی کوهنوردی و کیف نجات، اجزای مهم کوله تان باشد.

محتویات این کیف باید براساس موارد احتمالی مانند، برق زدگی چشم ها، زخم، و شکستگی انگشت، با وسایل مورد نیاز تجهیز شده باشد.

از همراهی شما تا پایان این مطلب سپاس گذاریم، منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.