مقالات آتش نشانی

انواع دستکش آتش نشانی

معرفی انواع دستکش آتش نشانی
5/5 - (2 امتیاز)

در عملیات اطفای حریق، بیشترین خطرات متوجه ناحیه دست ها و سر می باشد. حدود %34.5 از کل صدمات آتش نشانان شامل دست ها می شود، ساعد و مچ دست جزو آسیب پذیرترین قسمت های بدن هستند. 20% آسیب های وارده به دست را می توان به شست و 18% به انگشت اشاره نسبت داد. بدین جهت از پوششی ایمنی، که با نام دستکش اتش نشانی شناخته می شود، استفاده میکنند. در ادامه با این محصول و کاربردهای آن، به صورت کامل آشنا خواهید شد.

تجهیزات ایمنی حافظ عرضه کننده انواع دستکش های ایمنی با الیاف بی نظیر و کاملا نسوز مخصوص آتش نشانی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستکش ایمنی اینجا کلیک کنید.

دستکش آتش نشانی چیست؟

دستکش آتش نشانی، پوششی جهت محافظت از آتش نشان در برابر تنش های حرارتی مرتبط با فعالیت شان می باشد. این دستکش های ایمنی از مواد سخت و فناوری های پیشرفته ساخته شده اند تا بتوانند در مقابله با آتش سوزی های خطرناک ساختاری مانند فلاش اور، انتقال انرژی حرارتی، مناطق گرمای بالا، بخار، مایع داغ و مواد شیمیایی مقاومت کنند.

ویژگی دستکش های آتش نشانی

"ویژگی

دستکش های اطفا حریق، باید دارای استاندارد های بین المللی باشند. نمونه ای از دستکش های آتش نشانی هستند که نه تنها استانداردهای بالایی از محافظت را ارائه می دهند، بلکه از نظر سهولت و مهارت به سطوح جدیدی نیز دست یافته اند. یکی از دلایل این امر استفاده از الیاف با تکنولوژی به روز دنیا و فناوری های نو آورانه می باشد.

این دستکش ها به دلیل کاربردی که دارند، باید ضد تعریق، راحت و قابل انعطاف و همچنین در مقابل حرارت بالا، بریدگی و سایش، پاشش مواد شیمیایی و مایعات مقاوم باشند. دستکش ایمنی به آتش نشان این امکان را می دهد تا در عملیات های خطرناک، بهتر فعالیت داشته باشد. بدین جهت انتخاب یک دستکش ایمنی مناسب از حساسیت بالایی برخوردار است.

دستکش های ایمنی، باید دارای استاندارد گواهینامه انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) باشند. این گواهی نامه شامل استانداردهاییست که توسط NFPA تائید شده است.

دستکش های آتش نشانی را می توان از انواع مواد، با هدف ایجاد درجات گوناگون حفاظت حرارتی و شیمیایی و همچنین مقاوم بودن در برابر اجسام تیز ساخت. آن ها باید دارای کف دست، پانل های جانبی، پانل های انگشت شست و انگشتان مقاوم در برابر برش باشند، تا در برابر سوراخ، بریدگی و ساییدگی محافظت شوند.

لایه های دستکش آتش نشانی

لایه خارجی

این لایه وظیفه محافظت از دست ها در برابر گرما و بریدگی را بر عهده دارد. جنس این لایه هم به طبع از مواد ضد حریق و سخت می باشد. در برخی انواع دستکش ها هم از لایه های اضافی در قسمت مچ و مفاصل انگشتان استفاده شده که سبب محافظت بیشتر میشود.

لایه میانی

جنس این لایه از آستر یا پارچه مقاوم در برابر آب و دیگر مایعات می باشد. در واقع لایه میانی از نفوذ هر نوع مایعات به درون دستکش پیشگیری میکند.

لایه داخلی

جنس این لایه معمولا از پارچه نسوز نومکس یا کولار می باشد. این مواد می تواند دستکش را در مقابل دمای بالا و آتش گرفتن مقاوم نماید.

انواع دستکش های آتش نشانی

دستکش های آتش نشانی، در برابر سوختگی و جراحات از دست آتش نشانان محافظت می کند. از ویژگی های آن ها می توان به سهولت در کار، مقاومت در برابر حرارت و سرما، عدم تعریق دست، برخورداری از آستر محافظتی، مچ بند و الیاف نسوز اشاره نمود. در ادامه چند مدل دستکش پرکاربرد در آتش نشانی را معرفی میکنیم.

دستکش ایمنی Uvex چیست؟

دستکش آتش نشانی ضد حریق

یکی از اجزای مهم در تجهیزات آتش نشانی، دستکش ضد حریق است که از لایه های متعددی مانند لایه درونی، بیرونی، مانع رطوبت، و لایه عایق حرارت تشکیل شده است. هر یک از لایه ها از مواد خاصی ساخته شده اند و این موضوع تاثیرات مثبتی به جهت افزایش سطح ایمنی در دست ها دارند.

جهت اطلاع از قیمت و خرید دستکش ضد اسید کلیک کنید.

دستکش آتش نشانی ضد مواد شیمیایی

دستکش ضد مواد شیمیایی

دستکش ضد مواد شیمیایی

این نوع از دستکش های ضد حلال که در برابر تماس با مواد شیمیایی و اسیدی مقاومت می کند. این دستکش ایمنی از جنس لاستیک و یا پلیمرهای غیر حلال در اسید ساخته می شود. این نوع به دلیل برخورداری از روکش PVC در مقابل مواد شیمیایی، مواد قلیایی و مواد بیولوژیکی مقاومت بالایی داشته همچنین جنس آستر داخلی از کتان می باشد. برای خرید دستکش ضد حلال کلیک کنید.

دستکش آتش نشانی جوشکاری

دستکش جوشکاری

دستکش جوشکاری

این محصول یکی از حیاتی ترین تجهیزات ایمنی است که در جوشکاری و  آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد. دستکش جوشکاری در برابر سرما و حرارت بالا مقاومت بالایی دارد. رویه و کف آن تهیه شده از چرم و ساق آن از چرم اشبالت می باشد.

دستکش آتش نشانی ضد برش

دستکش ضد برش

دستکش ضد برش

این نوع دستکش ها در کل مناسب افرادی هستند که با ابزار های تیز سروکار دارند. این دستکش از خطرات ناخواسته مانند بریدگی، پارگی و قطعی انگشتان دست جلوگیری می کند. دستکش های ضد برش از بافتن توری های فلزی فولاد ضد زنگ به هم، ساخته شده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید دستکش ضد برش، کلیک کنید.

سخن آخر

از جمله تجهیزات ضروری ایمنی در هر شغلی دستکش های ایمنی می باشند که از دست ها در مقابل خطرات گوناگون جلوگیری و محافظت می کنند. یکی از شغل های پرخطر و ریسک پذیر که دستکش ایمنی در آن حرف اول را می زند، شغل آتش نشانیست. آتش نشانان برای انجام عملیات مختلف، می بایست از دستکش های آتش نشانی مخصوص آن عملیات استفاده نمایند. امیدواریم که در این مقاله حق مطلب ادا شده باشد و پاسخگوی نیاز شما بوده باشیم. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.