دانستنی های ایمنی و تعاریف آن

۵/۵ - (۲ امتیاز)

در این مطلب به معرفی انواع تجهیزات ایمنی و تعاریف آن ها می پردازیم.

تجهیزات ایمنی

ابزار و وسایلی که کارکنان برای جلوگیری از صدمات ناشی از حوادث حین کار در محیط کاری خود از آن ها استفاده و بهره می برند را تجهیزات ایمنی (تجهیزات حفاظت فردی) گویند، که برا نمونه می توان به کفش کار، کلاه ایمنی، دستکش کار، ماسک، گوش گیر و… اشاره نمود.

ضمن اجباری بودن استفاده از این وسایل برای تمامی کارکنان، مسئول ایمنی شرکت که وظیفه بازرسی را عهده دار می باشد می بایست نظارت کامل بر استفاده از وسایل فوق را داشته باشد.

با توجه به تنوع و گسترش صنایع هر یک از آن ها خطرات مختص و مرتبط با خود را پدید آورده می آورند که بدین ترتیب به غیر از استفاده از تجهیزات ایمنی مرسوم می بایست از تجهیزات ویژه و اختصاصی استفاده نمود، که به برخی از آن ها اشاره خواهیم نمود.

انواع تجهیزات حفاظت فردی (PPE)

PPE مخفف عبارت Personal Protective Equipment به معنای تجهیزات حفاظت فردی برای سلامت ماندن درحوادث حین کار می باشد.

تمامی مدیران و کارفرمایان درهر بخش و صنعتی موظف هستند تا تجهیزات حفاظت شخصی و فردی پرسنل خود را مهیا و دراختیار آن ها قرار دهند.

برخی تجهیزات حفاظت فردی عبارتند از: کلاه ایمنی، عینک ایمنی، گوشی ایمنی تو گوشی، گوشی ایمنی رو گوشی، ماسک، لباس کار (پوشش ایمنی)، دستکش ایمنی، کفش

پوشش ایمنی

برای جلوگیری و کاهش حوادث احتمالی در حین کار و در محیط کاری استفاده از پوشش های مناسب و لباس کار مناسب اجباری می باشد، لذا با توجه به شرایط و نوع کاری که انجام می شود می بایست از پوشش و لباس مورد نیاز برای راحتی و ایمنی پرسنل تهیه و خریداری گردد، مثلا لباس کار مناسب برای محیط کاری با دمای بالا باید دارای منافذ ورود و خروج هوا باشد تا از تعریق زیاد پرسنل که موجب کاهش تحرک و در نتیجه موجب کاهش عملکرد کلی می شود جلوگیری نماید

پس باید در انتخاب لباس کار و پوشش لازمه دقت زیادی نمود تا نه تنها باعث کاهش عملکرد پرسنل نشود بلکه باعث افزایش راندمان کار و بهبود عملکرد پرسنل گردد.

پوشش ایمنی

پوشش ایمنی

تجهیزات ایمنی تنفسی (ماسک)

ماسک تنفسی نقش مهمی را در سلامتی تمامی افراد جامعه به ویژه پرسنل شاغل در مشاغل سخت و کارخانه ای به عهده دارند و از میان آن ها ماسک های فیلتر دار کاربرد و عملکرد بهتری برای این پرسنل شاغل دارند.

امروزه بیشتر مکان های صنعتی و حتی شهرهای صنعتی متأسفانه آلوده به غبار و دودهای ناشی از دستگاها و خودروها می باشند و همین امر استفاده از ماسک ها را تا حدود زیادی اجباری نموده و از همین رو هست که استفاده از انواع ماسک ها تقریبا همگیر شده تا جایی که حتی افراد عادی هم نسبت به استفاده از ماسک تمایل فراوانی نشان می دهند.

تجهیزات ایمنی شیمیایی

افزایش روز افزون مواد شیمیایی در صنایع گوناگون مخصوصا صنایع مرتبط با پتروشیمی، استفاده از تجهیزات ایمنی شیمیایی را هم برای تولیدکنندگان هم برای مصرف کنندگان بیشتر نموده.

ضمناً ضروری است msds مواد شیمیایی که مورد استفاده می باشد در محل هایی که کارکنان از آنها استفاده می کنند نصب گردد.

در کارخانجات صنایع شیمیایی به جهت فرار بودن اکثر مواد و قابل اشتعال بودن مواد،می بایست تجهیزات ایمنی برق هم فراهم و به شدت مورد توجه قرار گیرد، به این دلیل که اکثر دستگاه های مورد استفاده، با نیروی برق و جریان الکتریسیته کار می کنند که بدین ترتیب یک لحظه کوتاهی و قفلت در این زمینه می تواند خسارت جبران ناپذیری از جمله آتش سوزی های مهیب را منجر گردد.

MSDS مخفف (Material Safety Data Sheet) یا “برگه اطلاعات ایمنی مواد” به نوعی دفترچه راهنمای یک ماده شیمیایی محسوب می شود که اطلاعاتی در مورد ماهیت ماده، شناخت عوامل خطر بالقوه و راه های کنترل آن، در اختیار ما می گذارد.

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

تجهیزات جهت انجام کار در ارتفاع

برخی از مشاغل در ارتفاع غیر معمول انجام می شوند مثل تیرهای چراغ برغ، دکل های برقی یا مخابراتی، کارگران ساختمانی و… بدین منظور و جهت به غییر از لوازمات ایمنی شخصی مثل دستکش و کلاه نیاز به یک سری تجهیزات خاص می باشد که به آن تجهیزات کار در ارتفاع گفته می شود.

تجهیزات مقابله با خوردگی وسایل

همانطور که برای جلوگیری و کاهش خسارت ناشی از حوادث احتمالی پرسنل از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده می گردد، برای جلوگیری و کاهش آسیب دستگاهها و وسایل موجود نیز راهکارهایی درنظر گرفته می شود، خسارات فوق مربوط به مالک کارخانه می باشد و یکی از دغدغه های اصلی مدیران می باشد.

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی برای حفاظت در برابر انواع مخاطرات محیط کار استفاده می شود و باید سبک، عایق و متناسب با شرایط کار باشد. با توجه به اینکه کاربرد اصلی کلاه ایمنی مقاومت در مقابل ضربه های مکانیکی است لذا باید طوری طراحی شود که قادر به تحمل این ضربه ها باشد. همچنین فشار ناشی از این ضربات را تا حد امکان مستهلک نماید.

هر کلاه ایمنی از دو قسمت تشکیل شده است. یک پوسته خارجی که میتواند رنگ های مختلفی داشته باشد و عامل تعلیق ساز که در زیر پوسته خارجی قرار میگیرد. عامل تعلیق ساز از چهار تا شش پایه برای اتصال به پوسته خارجی و یک قطعه ستاره مانند برای کاهش شدت ضربه خارجی به سر تشکیل شده است. بعضی از کلاه های ایمنی دارای یک بند برای ثابت ماندن کلاه بر سر دارند.

گوشی ایمنی

گوشی ایمنی

گوشی ایمنی

سر و صدای بالا در محیط کار از عواملی می باشد که سیستم شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است موجب اختلالات شنوایی مانند ناشنوایی های خفیف تا عمیق شود. به همین دلیل استفاده از گوشی ایمنی در محیط های پر سر و صدا ضروری می باشد.

گوشی های ایمنی به دو دسته تقسیم می شوند:

۱. گوشی ایمنی رو گوشی (Ear Muff)
۲. گوشی ایمنی تو گوشی (Ear Plugs)

که هر کدام در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

عینک ایمنی

حفاظت از چشم یکی از بخش های مهم در حفاظت فردی است. عینک ایمنی وسیله ای است که از چشم در برابر نور، اجسام، اشعه ها و همچنین گرما محافظت میکند. با توجه به کاربرد عینک های ایمنی در برابر خطرات، انواع مختلفی از آن ها در صنایع وجود دارد.

دستکش ایمنی

بیشترین آمار جراحت و آسیب در محل کار مربوط به دست می باشد. در هنگامی که کارکنان در معرض سوختگی، بریدگی، مواد شیمیایی و… قرار می گیرند باید از دستکش ایمنی استفاده نمایند.

دستکش ایمنی باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

مقاوم در برابر لرزش

مقاوم در برابر پارگی

مقاوم در برابر سرما و گرما

محافظت کامل از مچ دست، کف دست و انگشتان

دستکش ها انواع مختلفی دارند و باید به خاطر داشت که هر نوعی از دستکش برای کار خاصی مناسب می باشد.

کفش ایمنی

خطراتی که پای افراد را تهدید می کنند عبارت اند از: سقوط اشیاء روی پا، پا گذاشتن روی اشیاء نوک تیز یا برنده، سرخوردن در محیط هایی که مواد روغنی، نفتی و دیگر مواد شیمیایی وجود دارد.
کفش ایمنی استاندارد باید در برابر نفوذ اجسام تیز به داخل و کف کفش مقاوم بوده و همچنین باید ضد الکتریسیته و ضد ضربه باشد. کفش های ایمنی استاندارد تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد گرما را تحمل می کنند، همچنین این کفش ها از پا در برابر صدمات شیمیایی حفاظت می کنند.