نکات ایمنی در موتورسواری

نکات ایمنی در موتورسواری

5/5 - (1 امتیاز)

باید اعتراف کرد که موتورسواری یکی از پر هیجان انگیزترین و لذت بخش ترین فعالیت ها برای انسان ها در تمامی سنین می باشد. شما به وسیله موتور می توانید از ترافیک های سنگین به آسانی عبور کنید و منظره ی کاملی از اطراف را مشاهده نمائید و… اما در مسافت های طولانی، باید برای هر اتفاقی در جاده خود را آماده کنید! زیرا هر لحظه امکان دارد اتفاقی، سلامت شما را تهدید کند و شما را از ادامه سفر باز دارد. از این رو توجه به نکات ایمنی در موتورسواری، سبب کاهش آسیب های جانی و مالی خواهد شد.

روش های افزایش ایمنی در موتورسواری

بی شک مهم ترین نگرانی هر موتورسوار، آسیب جانی بر اثر تصادف و زمین خوردن با موتورسیکلت است. زیرا همانطور که می دانید زمین خوردن جزئی از موتورسواری است و هر لحظه ممکن است رخ دهد.

موتورسواری خطرات جانی بسیاری نسبت به سایر وسائط نقلیه دارد. این موضوع کاملاً از آمار تصادفات در کشورمان مشخص می شود. ازاین رو باید حتی به خاطر خانواده هایمان هم که شده، نکات ایمنی موتورسواری را رعایت کنیم تا احتمال بروز حادثه با موتورسیکلت را هرچه بیشتر کاهش دهیم.

انتخاب درست موتورسیکلت

باید هدف خود را از خرید موتور تعیین کنید. برای نمونه اگر صرفاً به دنبال کار کردن با موتور هستید، نمی‌توانید موتورسیکلت کلاس ریس بخرید! شما باید کلاس های موتور را بشناسید و باتوجه به کاربری موتور و آناتومی و استایل فیزیکی بدن خود، بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمائید.

برای نمونه باید قد خود را با ارتفاع نشیمن گاه تا زمین مقایسه کنید، و ببینید کدام مدل موتور با قد شما متناسب است. یا اگر وزن بالایی دارید، موتوری بخرید که گشتاور خوبی داشته باشد. یا حتی اگر چشم تان به باد حساس است، موتوری بخرید که بتوان روی آن طلق نصب کرد.

استفاده به موقع از ترمز موتور

استفاده به موقع از ترمز موتور
استفاده به موقع از ترمز موتور

امروزه یکی از دغدغه های اصلی موتورسواران داشتن موتورسیکلتی با استاندارد های جهانی است. یکی از بهترین نوع ترمز در جهان، ترمز دیسکی ضد قفل یا ABS می باشد. اطلاعات نشان می دهد كه موتورسیکلت های مجهز به ترمزهای ABS تا 37% کمتر دچار لغزش می شوند. ABS به شما کمک می کند کنترل فرمان را در هنگام توقف اضطراری حفظ نمائید.

این ویژگی مهم اکنون در بسیاری از مدل های رده بالا استاندارد است و تنها به قیمت موتورسیکلت چند صد هزار تومان اضافه می کند. که به نظر ارزش آن را دارد که موتوری با ترمز حرفه ای و امنیت بالا خریداری کنید.

البته باید در نظر داشته باشید، ترمز دیسکی با اینکه عملکر بسیار سریع تری نسبت به ترمز کاسه ای دارد، اما در سرعت بالا هنگامی که آن را بگیرید و رها نکنید موجب قفل شدن چرخ ها و از دست دادن کنترل موتور می شود. پس باید هنگام استفاده از ترمز دیسکی مخصوصاً چرخ جلو، آن را به صورت ممتدد بگیرید و رها کنید. نکته مهم این است که هیچگاه روی سطح سُر، اقدام به گرفتن جفت ترمز نکنید.

موتورهای امروزی تر مانند هوندا کلیک 2022 یا لاکی 250 از قابلیت SBC برخوردار هستند. SBC فناوری است که با گرفتن هر یک از ترمزها ترمز دیگری نیست نسبت به شدت به کار گرفته می شود. برای نمونه شما با گرفتن ترمز عقب، در اصل کمی از ترمز جلو هم می گیرید.

آشنایی با علائم ایمنی و تجهیزات ترافیکی

استفاده از کلاه کاسکت ایمنی

استفاده از کلاه کاسکت ایمنی
استفاده از کلاه کاسکت ایمنی

کلاه ایمنی موتورسیکلت وسیله ای است که از سر و گردن شما در مواقع حادثه محافظت میکند. به‌ طور کلی هدف استفاده از آن، حفظ ایمنی و جلوگیری از ایجاد ضایعه های مغزی و آسیب های ظاهری است که در برخی مواقع حتی از مرگ هم بدترند.

براساس مطالعات، موتورسواران بدون کلاه ایمنی 40% بیشتر احتمال آسیب دیدگی در ناحیه سر را دارند و سه برابر بیشتر از افراد دارای کلاه ایمنی دچار آسیب مغزی می شوند. پس کاملاً بدیهی است که کلاه کاسکت را باید برای خود اجبار کنید تا ایمنی خود را افزایش دهید. این وسیله به دو طریق از سر و گردن شما حفاظت می کند:

  • بخش بیرونی که در مقابل نفوذ اجسام خارجی و سائیدگی مقاوم است.
  • بخش درونی که سبب از بین رفتن شوک و فشار ضربه می شود.

هر دو قسمت داخلی و خارجی با پخش کردن نیروی وارده به بخش های مختلف کلاه، موجب کاهش ضربه به سر می شوند.

با اینکه رنگ و طرح های کلاه ایمنی، ممکن است بر روی تصمیم گیری شما تأثیرگذار باشد، اما همیشه اولویت را به میزان حفاظت و استحکام کلاه بدهید.

بهترین کلاه ایمنی، کلاهی است که به خوبی سر و صورت شما را در بر بگیرد و بند و گیره زیر گلوی آن به درستی تنظیم شده باشد. پس از پوشیدن، کلاه به هیچ وجه نباید در سر شما امکان گردش یا لقی داشته باشد. توجه داشته باشید که گیره زیر گلو را به گونه ای ببندید که در موقع حادثه امکان خارج شدن کلاه از سر شما وجود نداشته باشد.

استفاده از لباس مناسب

سعی کنید تا حد امکان، لباسی بپوشید که به آسانی بتوانید با آن موتورسواری کنید و قابلیت ارتجاعی داشته باشد که شما را در هنگام موتورسواری اذیت نکند. اگر هوا گرم است از لباس خنک اما آستین دار استفاده کنید.

اگر امکانش را دارید لباس مخصوص موتورسواری بخرید و از آن استفاده کنید. زیرا لباس های مخصوص موتورسواری صدمات و آسیب های ناشی از حوادث را تاحد بسیاری کاهش می دهند. کاپشن های مخصوص، محافظت و همچنین تهویه مناسب برای سوار شدن در هوای گرم را فراهم میکند. کاپشن های چرم مخصوص نیز برای رانندگی در هوای سرد مناسب هستند و از شما در برابر هوا سرد محافظت می کنند.

عدم استفاده از تلفن همراه

یکی از پر ریسک ترین کارهایی که یک موتور سوار می تواند انجام بدهد، صحبت با تلفن همراه هنگام موتورسواری می باشد. هرگز در هنگام موتورسواری از تلفن همراه تان استفاده نکنید. چرا که تمام تمرکز شما را از بین می برد. اگر تماس های دریافتی شما زیاد است و حتما باید به آن ها پاسخ بدهید، می توانید از هدست یا هنزفری استفاده کنید. اما بازهم به خاطر داشته باشید که صحبت کردن با تلفن همراه می تواند برای شما بسیار خطرآفرین باشد.

عدم ویراژ و لایی کشی در خیابان

"<yoastmark

حتماً تاکنون شده که با دوستان خود شروع به ویراژ دادن یا کورس گذاشتن کنید. اما باید بدانید که تنها یک اشتباه، حال خوش آن لحظه را به یکی از بدترین روزهای زندگی تان تبدیل خواهد کرد. پس از این انجام این عمل به شدت بپرهیزید.

اکثر موتورسوارانی که با ماشین ها تصادف می کنند، توسط رانندگان رؤیت نشدند، چرا که بیش از حد لاین خود را تغییر می دهند. سعی کنید بیشتر در لاین کندرو حرکت کنید و لاین خود را تعویض نکنید. تا دچار حوادث جبران ناپذیر نشوید. سعی کنید همیشه از لاین راست حرکت کنید و اگر هم فضا به گونه ای بود که امکان لایی کشی داشتید، از نوربالا استفاده کنید.

پیروی از قوانین رانندگی

حداکثر سرعت را در هر مکانی که رانندگی می کنید، در نظر داشته باشید و براساس آن رانندگی کنید. هر قدر که سریع تر رانندگی کنید، در مقابل باید سریع تر نیز ترمز کنید و این مسئله می تواند سبب افزایش تصادفات شود.

رانندگی آهسته هنگام بارش

بارش باران زمین را به شدت لغزنده می کند و این امر برای موتورسواران مخصوصاً افراد مبتدی بسیار خطرآفرین است. اگر شما مجبور به موتورسواری در باران شدید، به یاد داشته باشید که خطرناک ترین زمان درست پس از شروع بارندگی است. همچنین از انجام مانورهای ناگهانی خودداری کنید. در روزهای برفی نیز سعی کنید از خیابان هایی عبور کنید که نمک پاشی شده است.

توجه به شرایط خیابان

توجه به شرایط خیابان
توجه به شرایط خیابان

در هنگام موتورسواری ممکن است با مواردی همچون خیابان کم نور و یا خیس و لغزنده، یا با شن و ماسه ریخته شده کف خیابان مواجه شوید. تمام جوانب را بسنجید و سپس به گونه ای که مشکلی برایتان پیش نیاید برانید و سرعت خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید به خوبی موتور را کنترل کنید.

برآمدگی و حفره های در سطح خیابان ها، می تواند هنگام موتورسواری خطرات جدی را ایجاد کند. اگر حس می کنید که نمی توانید از کنار آن ها موتور را رد کنید و کنترل موتور را بدست بگیرید، پیش از مواجهه با آن ها، سرعت را تا حد امکان کاهش دهید.

بررسی موتور پیش از حرکت

نقص فنی موتورسیکلت شما، به تنهایی می تواند بسیار خطرآفرین و حادثه ساز باشد. بنابراین پیش از حرکت دور تا دور موتورسیکلت خود را به خوبی چک کنید. و در صورت وجود هرگونه ایراد و نقص فنی حتماً آن را به یک تعمیرگاه ببرید.

  • لاستیک ها: پیش از رانندگی لاستیک ها را بررسی کنید تا خراشیدگی، ساییدگی بیش از حد و یا شی تیزی در آن ها نباشد.
  • نقاط پایینی موتورسیکلت: این نقاط را کاملاً بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچگونه روغن و یا بنزینی روی زمین نریخته باشد.
  • سیستم روشنایی: تمام چراغ ها را امتحان کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.
  • رادیاتور و روغن: هر چند مدت سطح روغن موتور و سطح مایع رادیاتور را بررسی کنید.

به خاطر داشته باشید که سالم بودن ترمز‌ها و سیستم روشنایی در درجه اول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و سپس تایرها، کمک فنرها و فرمان باید سالم باشند.

رعایت فاصله جانبی با کامیون و اتوبوس

رانندگان کامیون و اتوبوس، دید محدودی نسبت به خودروها دارند و عموماً موتورسواران و دوچرخه سواران را نمی بینند. پس باید از رانندگی در کنار آن ها به شدت دوری کنید. اگر هم نزدیک اتوبوس شدید، حتماً چند نور بالای متوالی و حتی بوق کوتاهی بزنید تا از حضور شما در نقطه کور آگاه شوند.

حتماً در فضای مجازی ویدیوهای زیر کردن موتور توسط کامیون بدون اینکه حتی راننده آن متوجه شود، را دیده اید!! پس به این نکته اهمیت ویژه ای بدهید.

استفاده به موقع بوق و نور بالای موتور

استفاده به موقع از بوق و نور بالای موتور
استفاده به موقع از بوق و نور بالای موتور

از عابران تا رانندگان خودرو، افراد کمی حواس شان به موتور هاست و بدون توجه کار خود را می کنند. بارها پیش آمده که راننده خودرو، بدون راهنما می پیچد یا عابر حتی هنگام چراغ سبز، از عرض خیابان عبور می کند، با این خیال که موتور می تواند به آسانی از کنار آن ها بگذرد. به همین دلیل به محض اینکه حرکتی ناایمن از هر شخصی در خیابان دیدید، باید با نور بالا و بوق آن ها را از وجود خود و اشتباه شان مطلع کنید. این نکته در موتورسواری در شب اهمیتی دوچندان دارد.

سخن آخر

رانندگی هر وسیله نقلیه ای نیازمند به رعایت نکات ایمنی است و موتورسیکلت ها از این قاعده مستثنا نیستند. ایمنی مساوی با تجربه نیست؛ بلکه استفاده از تجهیزات ایمنی پوششی یا همان تجهیزات ایمنی موتورسیکلت می باشد. چه یک موتورسوار حرفه ای با چند سال تجربه باشید، چه موتور سوار مبتدی که چند ماه بیشتر پشت موتور ننشسته است، در هر صورت باید ایمنی در موتورسواری را جدی بگیرید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *