بهترین زمان تعویض فیلتر ماسک 3M

بهترین زمان تعویض فیلتر ماسک 3M

2.3/5 - (3 امتیاز)

امروزه با توسعه صنایع گوناگون، استفاده از فیلترهای تنفسی شیمیایی در محیط های آلوده به گازهای خطرناک برای سلامتی انسان الزامیست. برای افرادی که در محیط های خطرناک و در معرض آلودگی فعالیت می کنند، واجب است که برنامه تعویض فیلترهای ماسک خود را در دستورکار قرار دهند.

ماسک های 3M یکی از معروف ترین برندها در میان ماسک های تنفسی ایمنی درجهان شناخته می شوند. این برند امکانات بسیاری را برای افرادی که به دنبال کیفیت بالا هستند، فراهم می سازد. ماسک های 3M مقاومت بسیاربالایی در برابر انواع آلودگی ها دارند.

یکی از مهم ترین مواردی که باید در استفاده از این نوع ماسک ها در نظرداشت، مدت مصرف و زمان تعویض فیلتر های آن می باشد.

اگر از مدل ماسک های 3M سری 2000، 5000 یا 6000 استفاده می کنید، باید بدانید که برای محافظت دربرابر آلودگی ها، باید درمورد زمان تعویض فیلتر های آن آگاهی داشته باشید.

انواع  فیلتر ماسک های 3M

 1. فیلترهای مقاوم در برابر ریز گرد:
فیلترهای مقاوم در برابر ریز گرد
فیلترهای مقاوم در برابر ریز گرد

این فیلترها در برابر انواع گرد و غبار، دود، باکتر ‌ها، مه و بخار بسیار کاربردی است. این نوع فیلتر قابل انطباق با ماسک های نیم صورت و تمام صورت دو فیلتر 3M سری ۶۰۰۰ و ۷۰۰۰ می باشد.

برای اطلاع از قیمت و خرید فیلترهای 3M جاذب گرد و غبار کلیک کنید.

 1. فیلترهای مقاوم در برابر گاز و بخارات:
فیلترهای مقاوم در برابر گاز و بخارات
فیلترهای مقاوم در برابر گاز و بخارات

این فیلتر ها محافظت قابل توجهی در برابر انواع گازها و بخارها دارند.

برای اطلاع از قیمت و خرید فیلترهای 3M مولتی گاز کلیک کنید.

 1. فیلترهای ترکیبی:
فیلترهای ترکیبی
فیلترهای ترکیبی

در برخی مشاغل به دلیل قرارگیری در معرض مواد و ترکیبات آلوده محیطی، باید از ترکیب این دو نوع فیلتر استفاده نمود تا محافظت کامل ایجاد شود.

برای اطلاع از قیمت و خرید فیلترهای 3M کارتریج ترکیبی کلیک کنید.

دلایل تعویض فیلتر های انواع ماسک 3M

درصورتی که از فیلتر های ریزگرد استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که پس از ۴۰ ساعت مصرف یا پس از ۳۰ روز از تاریخ شروع مصرف، در برابر محافظت ذرات روغنی به دلیل تجمع رسوبات، دچار گرفتگی می شوند و تنفس با آن ها سخت می شود، بنابراین باید تعویض شوند.

درصورتی که از فیلتر های گاز و بخارات استفاده می کنید، اگر ماده آلوده را به صورت بویایی یا چشایی حس نمودید، حتما همان موقع اقدام به تعویض آن ها نمائید.

هنگامی که فیلتر ها باز می شوند، کارتریج آن شروع به جذب آلودگی های محیط می کند. پس حتی اگر از آن استفاده ای نشود، بایستی پس از 6 ماه تعویض گردند. اما در صورتی که فیلتر باز نشود و در محیطی امنی قرار داشته باشد، تا حدود 5 سال عمر می کنند.

برنامه تعویض فیلتر های ماسک 3M

برنامه تعویض فیلتر های ماسک 3M
برنامه تعویض فیلتر های ماسک 3M

عوامل بسیاری در زمان تعویض فیلترها موثرند که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نوع و میزان غلظت آلودگی
 • دمای محیط
 • رطوبت محیط
 • میزان کار فرد در آن محیط

استاندارد OSHA نیز برای تعویض به موقع فیلترها موارد زیر را بیان می کند:

 • مدل های ریاضی
 • تعویض براساس تجربه و آزمایشات

بهترین روش نگهداری فیلتر ماسک های 3M

بهترین روش نگهداری فیلتر ماسک های 3M
بهترین روش نگهداری فیلتر ماسک های 3M

زمانی که شما از این ماسک ها استفاده نمی کنید، باید دقت کنید که آن ها را در محیطی مناسب به دور از نورخورشید، ترکیبات نفتی و روغن و اشعه UV نگه دارید. هر چه محافظت شما بیشتر باشد، در نتیجه عمر این ماسک ها نیز بیشتر خواهد بود.

پیش از قرار دادن آن ها در محیط مناسب، باید ماسک ها را در کیفی تمیز و خشک گذاشته و درب آن را طوری ببندید که امکان نفوذ هوا در آن ها وجود نداشته باشد.

استفاده از نمایشگر جهت نشان دادن طول عمر فیلتر

در سال 2015، نوع جدیدی از ماسک های 3M وارد بازار شدند که یک نمایشگر بر روی آن ها جهت نشان دادن طول عمر فیلتر، تعبیه شده بود. این ماسک ها به ویژه برای افرادی که با مواد آزبست سر و کاردارند، بسیار مناسب است.

دسته بندی فیلتر های شیمیایی

دسته بندی فیلتر های شیمیایی
دسته بندی فیلتر های شیمیایی

سازمان های بین الملی کار مانند NIOSH، برای محدودیت انواع مختلف فیلترهای شیمیایی، گاز و بخارات مواد مختلف را دسته بندی و در چند گروه محدود قرار داده اند. هر گروه از این گاز و بخارات شیمیایی با یک حرف انگلیسی مانند E, B, A و همین طور در یک رنگ مشخص نمایش داده می شوند. چند گروه کاربردی و معروف آن ها عبارتند از:

 • حرف A (رنگ مشکی): نمایانگر گاز و بخارات مواد آلی مانند رنگ های صنعتی، مشتقات مواد نفتی، انواع حلال ها، سموم نباتی و… می باشد.
 • حرف B (رنگ قهوه ای): نمایانگر گاز و بخارات مواد معدنی و ترکیبات مختلف آن ها
 • حرف E (رنگ زرد): نمایانگر گاز و بخارات مواد اسیدی
 • حرف K (رنگ سبز): نمایانگر گاز و بخارات آمونیاک و ترکیبات آمونیاک
 • حرف Hg (رنگ قرمز): نمایانگر گاز و بخارات جیوه و ترکیبات مختلف جیوه

سخن آخر

استفاده بیش از حد و عدم تعویض فیلتر های تنفسی می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای افراد ایجاد کند، بنابراین تعویض فیلتر ها باید طبق برنامه و زمان بندی مناسب انجام شود تا مشکلی ایجاد نشود و سلامتی تمامی پرسنل نیز حفظ شود.

به صورت کلی ماسک های 3M هرکدام با توجه به فیلتر خاص خود، عمر مشخصی را طی می کنند. و عوامل محیطی که به درباره آن ها مفصل توضیح دادیم، بر این موضوع دخیل هستند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *