ماسک سه لایه

ماسک سه لایه


یک ماسک سه لایه از دو لایه پارچه بدون بافت اسپان باند و یک لایه میانی به نام مِلت بلون تشکیل شده است، ملت بلون در حقیقت فیلتر ماسک می باشد. این ماسک برای محافظت از فرد در برابر ذارت معلق عفونی در فضا مورد استفاده قرار می گیرد و توسط متخصصان سلامت جهت پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ویروسی (مانند آنفلوآنزا، کرونا و ویروس های سرما خوردگی) توصیه شده است. نام های دیگر این محصول ماسک سه لایه جراحی، ماسک پرستاری و ماسک پزشکی می باشد.

ماسک سه لایه

ماسک سه لایه استاندارد به صورت تمام پرس ساخته می شود و دارای فیکساتور بینی (تیغه فیکس کننده روی بینی) می باشند. این فیکساتور هم شکل بینی شده و باعث چسبندگی بیشتر ماسک به صورت و سطح بینی می شود، بدین ترتیب از ورود ویروس به داخل سیستم تنفسی جلوگیری می کند. همچنین کش آن باید راحت و ضدحساسیت باشد و اتصال آن به بدنه ماسک بصورت پرسی و بدون دوخت یا چسب صورت گیرد.

ماسک جراحی سه لایه

ماسک سه لایه

ماسک سه لایه جراحی

ماسک ها در نوع ها و مدل های مختلفی تولید و عرضه می شوند، اما همه آنها نمی توانند از انتقال و انتشار ویروس جلوگیری کنند. طبق تحقیقات ماسک سه لایه جراحی (پرستاری) بهترین نوع ماسک برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های عفونی (مانند کرونا، آنفولانزا و …) می باشد. این ماسک با داشتن لایه های اسپان باند و ملت بلون مانع ورود و خروج ویروس می شود. یعنی از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری کرده و از افراد سالم در برابر بیماری محافظت کند.

پارچه اسپان باند چیست؟

این پارچه در دسته پارچه های بدون بافت قرار می گیرد و از جنس پلی پروپلین است. از این رو به بدون بافت یا نبافته مشهور است.

این پارچه، مثل پارچه های معمولی از الیاف نخ نمی باشد، بلکه از الیاف پرس ساخته شده است. پارچه اسپان باند بسته به نوع استفاده آن، با ضخامت ها و وزن های مختلفی تولید می شود. برای درک بهتر مفهوم منسوجات بی‌بافت، می توانید نوع بافت نمد و موکت را در نظر بگیرید.

مصارف پارچه اسپان باند به قدری زیاد است که تقریبا همه با آن سر و کار دارند. این پارچه در تولید محصولات مختلفی به کار می رود. اکثر افراد در طول روز با این پاچه سر و کار دارند و از آن استفاده می کنند، اما تعداد کمی از این افراد با این پاچه آشنایی دارند و یا اسم آن را می دانند.

پارچه ملت بلون چیست؟

ملت بلون (Melt Blown) از خانواده پارچه های بدون بافت مثل اسپان باند است و در ماسک های بهداشتی نقش فیلتر را دارند. پارچه ملت بلون همچون اسپان باند ها در دسته منسوجات نبافته قرار می گیرند با این تفاوت که با استفاده از تکنولوژی ملت بلون تولید می‌گردد. ملت بلون (Melt Blown) یک فرآیند تولید است که برای ایجاد نوع پارچه‌ای به نام پارچه غیر بافته استفاده می‌شود. در ساخت این پارچه از پلیمرهایی مانند پلی پروپیلن استفاده شده است.

پارچه ای که با این روش ساخته می شود، دارای خواص زیادی است که مهم ترین آن ها عبارت اند از: ضد باکتریایی، فیلتر کردن، ظرافت بسیار زیاد الیاف، نفوذ ناپذیری در برابر مایعات، نسوز بودن، انعطاف پذیری و نرمی

پارچه ملت بلون

پارچه ملت بلون

آزمایش هایی برای تشخیص ماسک ملت بلون واقعی

آزمایش آتش: لایه میانی ماسک جراحی از پارچه ملت بلون (melt blown) تهیه شده است. مهمترین ویژگی پارچه ملت بلون مقاومت آن در مقابل آتش گرفتن است. پارچه ملت بلون آتش نمی‌گیرد بلکه بافت آن خراب شده و مانند پلاستیک ذوب می شود. اگر لایه میانی روی آتش بگیرید، باید بدون شعله ذوب شود. اگر این لایه آتش بگیرد، ماسک شما دارای پارچه ملت بلون نیست.

آزمایش با آب: پارچه ملت بلون به گونه ای طراحی شده که ضد آب باشد. مقداری آب روی لایه میانی ماسک بریزید، باید مشاهده کنید که آب از آن عبور نمی کند. اگر آب از لایه میانی عبور کرد، نشان می دهد از پارچه ملت بلون در ساخت ماسک استفاده نشده و ماسک تقلبی است.

آزمایش جذب الکتروستاتیک: لایه میانی ملت بلون دارای الکتریسته ساکن است. این پارچه به دلیل داشتن بار الکتریکی، به سطوح استیل می چسبد. پس اگر لایه میانی ماسک شما این خاصیت را نداشته باشد، پارچه به کار رفته در آن، ملت بلون واقعی نیست.

ضرورت استفاده از ماسک سه لایه

زمانی که بیماری هایی مانند کرونا و آنفولانزا در جامعه شیوع پیدا می کنند، استفاده از ماسک سه لایه توسط پزشکان به تمامی افراد توصیه می شود. این ماسک ها می توانند از افراد در مقابل بیماری شایع در جامعه محافظت کنند.

ماسک سه لایه جراحی

ماسک سه لایه جراحی

طریقه استفاده از ماسک سه لایه

ماسک را باید به شکلی روی صورت قرار دهید که دهان و بینی را به طور کامل بپوشاند. این کار باعث می شود که در زمان عطسه ترشحات به اطراف پخش نشود و یا از ورود ترشحات تنفسی دیگران به داخل ماسک و دستگاه تنفسی جلوگیری شود.

مراحل پوشیدن ماسک

 1. قبل از اینکه ماسک را لمس کنید، حتما دستان خود را با محلول ضد عفونی کننده حاوی الکل و یا آب و صابون تمیز کنید.
 2. ماسک را از نظر سالم بودن بررسی کنید. از ماسک آسیب دیده به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 3. نوار فلزی (فیکساتور) ماسک را در به سمت بالا قرار دهید.
 4. معمولاً قسمت داخلی ماسک سفید رنگ است، این قسمت باید روی صورت قرار بگیرد.
 5. ماسک را به گونه ای روی صورت خود قرار دهید که بینی، دهان و چانه را بپوشاند.
 6. مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک وجود نداشته باشد.
 7. فیکساتور را به بینی خود بچسبانید تا بر روی صورت کامل قرار گیرید.
 8. ماسک را به هیچ وجه لمس نکنید، زیرا با این کار دستتان آلوده می شود.

مراحل جدا کردن ماسک از روی صورت

 1. قبل از لمس ماسک، حتما دستان خود را با محلول ضد عفونی کننده حاوی الکل و یا آب و صابون تمیز نماید.
 2. بدون اینکه به قسمت جلویی ماسک دست بزنید، کش های ماسک را از پشت سر یا گوش جدا کنید.
 3. دستان خود را ضد عفونی و تمیز کنید.
ماسک پزشکی (پرستاری)

ماسک پزشکی (پرستاری)

مزایای پوشیدن ماسک

استفاده از ماسک می تواند از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری کرده و از افراد سالم در مقابل بیماری محافظت کند. نتایج تحقیقات سازمان بهداشت جهانی نشان داده است که استفاده از ماسک می‌تواند از گسترش ویروس کرونا جلوگیری کند. همچنین محققان دریافتند که استفاده درست از ماسک های سه لایه  و تمیز نگه داشتن آن ها یکی از بهترین راه های جلوگیری از ابتلا به ویروس می باشد. سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را موثرترین راه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اعلام نموده است.

دلایل محبوبیت ماسک سه لایه

مواردی که باعث محبوبیت ماسک سه لایه شده عبارت اند از:

 • داشتن لایه میانی ملت بلون. این ماسک ها دارای لایه غیر قابل نفوذ ملت بلون می باشند و از ورود هرگونه ویروس، باکتری و حتی گرد و غبار جلوگیری می کنند
 • لایه های اسپان باند. این لایه ها بسیار نرمی و کم وزن بوده و همچنین در کنار لایه ملت بلون پوشش محافظتی بسیار خوبی را پدید می آورند.
 • داشتن فیکساتور بینی
 • سبک و قابل تحمل بودن
 • مقرون به صرفه بودن

"دلایل

ویژگی‌های ماسک صورت سه لایه

برخی از ویژگی های این ماسک عبارت اند از: بدنه پرس شده، اتصال پرسی کش ها، داشتن فیکسر بینی، نرم و بی بو بودن.

موارد مصرف ماسک سه لایه

مناسب برای استفاده توسط پزشکان و کادر پزشکی

مناسب برای استفاده در زمان آلودگی هوا

مناسب برای استفاده در زمان شیوع بیماری ها

مناسب برای استفاده در محیط های آلوده میکروبی و ویروسی

بهترین ماسک در برابر انتشار ویروس کرونا کدام است؟

ماسک های سه لایه که با نام ماسک جراحی (پزشکی) نیز شناخته می شوند دارای مقاومت بالا در برابر مایعات بوده و از انتقال ترشحات تنفسی افراد به دیگران جلوگیری می کنند. پوشیدن این ماسک ها در شرایط شایع شدن بیماری های ویروسی مانند کرونا، توسط پزشکان توصیه می شود.

ماسک جراحی حافظ

ماسک جراحی حافظ

ماسک سه لایه جراحی حافظ

ماسک سه لایه جراحی حافظ از شما در مقابل ذرات عفونی معلق در هوا، محافظ می کند. ماسک های سه لایه همانطور که در بالا نیز گفته شد یکی از بهترین ماسک ها جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی (مانند آنفلوآنزا، کرونا و ویروس‌های سرماخوردگی) می باشد. ماسک های جراحی (پزشکی) کاربرد های زیادی دارند. در هنگام شیوع بیماری های ویروسی کلیه پرسنل بیمارستانی و ملاقات کنندگان بیمار، باید برای پیشگیری از ابتلا به بیماری، ماسک بزنند.

برای مشاهده صفحه محصول ماسک سه لایه حافظ کلیک کنید.

قیمت و خرید ماسک سه لایه

ماسک حافظ در بسته های ۵۰ عددی عرضه می شود. برای خرید و یا اطلاع از قیمت ماسک سه لایه جراحی (پرستاری) حافظ باما تماس حاصل نمایید.

مشاوره از طریق واتساپ                                      تماس جهت سفارش

اشتراک گذاری:

مقالات

ماسکماسک ۳ لایهماسک پرستاریماسک پزشکیماسک تنفسیماسک جراحیماسک سه لایهماسک سه لایه جراحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *