آموزش خاموش کردن آتش روغن داغ

آموزش خاموش کردن آتش روغن داغ

2.7/5 - (3 امتیاز)

آیا می دانید در صورت آتش گرفتن روغن آشپزخانه چه باید کرد؟

طبق آمار بدست آمده، آشپزخانه ها نقطه آغاز اکثر آتش سوزی های خانگی هستند و یکی از رایج ترین عوامل آتش سوزی در آشپزخانه ها، آتش گرفتن روغن داغ می باشد. در این مطلب راه های خاموش کردن سریع و مطمئن آتش روغن داغ را به شما آموزش می دهیم.

آتش روغن بسیار خطرناک است. زیرا منبع سوخت (روغن) مایع است و اگر بخواهید به وسیله آب آن را خاموش کنید، به بیرون ظرف پاشیده شده و ممکن است آتش گسترش پیدا کند. آتش چربی بسیار داغ است و می تواند به سرعت به کابینت ها یا دیگر مناطق قابل اشتعال آشپزخانه سرایت کند.

نقطه اشتعال روغن

هنگامی که دود آشکاری از ظرف شما بلند شود، به این معنی است که روغن موجود در ظرف به آخرین درجه حرارت خود رسیده است. در این زمان روغن شروع به تجزیه شدن می کند. هنگامی که روغن به نقطه اشتعال خود برسد، حلقه های آتش روی سطح و اطراف آن تشکیل می شود.

نقطه اشتعال اول (FLASH POINT)

درجه حرارتی است که در آن تراکم مواد فرار در بالای روغن به درجه ای مي رسد که شعله های باريکی پديدار می گردند، اما شعله پايدار نیست، نقطه اشتعال در بیشتر روغن ها 320 درجه سانتی گراد می باشد.

نقطه اشتعال دوم (FIRE POINT)

درجه حرارتی است که روغن برای چند ثانیه کاملاً مشتعل و شعله ور می گردد. نقطه اشتعال دوم در بیشتر روغن ها 400 درجه سانتی گراد ميباشد.

هنگام آتش گرفتن روغن داغ

"<yoastmark

هنگامی که روغن آتش گرفت پیش از هر چیز اجاق گاز را خاموش کنید. به یاد داشته باشید که نباید ظرف آتش را جا به جا کنید. زیرا امکان دارد روغن مشتعل را روی خود و یا زمین آشپزخانه بریزید. حتی ممکن است روغن روی شما بریزد و باعث سوختگی شما شود.

  «همیشه به یاد داشته باشید که اولین قدم در مدیریت اینگونه حوادث حفظ خونسردی شماست.»

همچنین به هیج عنوان از آب برای خاموش کردن آن استفاده نکنید. آب نه تنها آتش را خاموش نمی کند، بلکه باعث پاشش روغن های مشتعل به بیرون و گسترش آتش می شود. 

اگر در هنگام  آتش سوزی روغن دچار سوختگی شدید، درمان آن را به بعد از خاموش شدن آتش موکول کنید. چون ممکن است در زمانی که شما مشغول درمان خود هستید، آتش گسترش پیدا کند.

جهت مشاهده محصولات حفاظت فردی کلیک کنید.

خاموش کردن آتش روغن داغ

هنگامی که روغن آتش گرفت، خونسردی خود را حفظ کرده و به یکی از شیوه های زیر آتش را خاموش نمائید:

  1. شیر گاز را ببندید و سپس یک در، هم اندازه درِ ظرف مشتعل پیدا کنید و روی آن بگذارید. با این کار از اکسیژن رسانی به شعله جلوگیری می کنید و آتش به آسانی مهار می شود.
  2. یک پارچه ضخیم غیر پلاستیکی را خیس کرده و به آرامی آن را روی ظرف قرار دهید تا آتش خاموش شود.
  3. اگر آتش بزرگ تر از آن است که با روش های بالا خاموش شود از کپسول آتش نشانی برای خاموش نمودن آتش استفاده کنید.

اگر به دنبال خرید بهترین تجهیزات آتش نشانی و اطفاء حریق خانه هستید، اینجا کلیک کنید.

خاموش کردن آتش روغن داغ
خاموش کردن آتش روغن داغ

باید توجه داشته باشید که هنگامی که آتش روغن خاموش شد، پیش از سرد شدن ظرف، درب یا پارچه را از روی آن بر ندارید، چرا که ممکن است روغن یک بار دیگر آتش بگیرد. صبر کنید تا ظرف و روغن داخل آن کاملاً خنک شوند و پس از آن شروع به پاکسازی کنید.

اگر آتش به بیرون از ظرف منتقل شود، با استفاده از جوش شیرین و یا ضد آتش های مخصوص روغن، آن را خاموش نمائید.

اگر به دنبال مطالب آموزشی آتش نشانی و ایمنی فردی هستید، روی سایر مقالات کلیک کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *